Widok pola demonstracyjnego w Marszewie podzielonego na poletka z różnymi odmianami zbóż. Każda odmiana jest opisana tabliczką z nazwą odmiany

Marszewskie Dni Pola

Opublikowano:

Ponad 130 odmian roślin uprawnych, wykłady dotyczące ochrony roślin lub gleby oraz innowacji w rolnictwie czy pokazy polowe nowoczesnego sprzętu rolniczego – to wszystko czeka na osoby, które w niedzielę, 20 czerwca, pojawią się w Marszewie, pod Pleszewem, na Marszewskich Dniach Pola.

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tegoroczne Marszewskie Dni Pola ponownie będą mogły odbyć się w formie stacjonarnej. To doskonała okazja, aby w praktyce przedstawić uzyskane plony, zastosowane technologie oraz zaprezentować ich działanie w warunkach polowych. W programie przewidziane zostały zarówno pokazy polowe nowoczesnego sprzętu, pokaz kolekcji odmian roślin rolniczych, jak i część wykładowa, podczas której będzie można posłuchać prelekcji na temat konserwującej uprawy roślin czy innowacji w produkcji roślinnej – mówi Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Współpraca nauki z praktyką…

Tegoroczne Marszewskie Dni Pola odbędą się pod hasłem „Współpraca nauki z praktyką w aspekcie innowacyjnych działań wdrażanych w polskim rolnictwie”. W tym roku będzie można zobaczyć kolekcję ponad 130 odmian roślin uprawnych i pokaz zbioru zielonek, wysłuchać wykładów, uzyskać specjalistyczną poradę czy zamówić usługę biologicznej ochrony kukurydzy przy użyciu drona.

Marszewskie Dni Pola od 25 lat

Marszewskie Dni Pola odbywają się już od 25 lat. W poprzednich latach gromadziło się na nich nawet do 10 tysięcy osób. W tym roku liczba odwiedzających, z uwagi na pandemię koronawirusa, będzie musiała zostać ograniczona. W jednej chwili na terenie targów będzie mogło przebywać maksymalnie nieco ponad 1 800 odwiedzających.

– To impreza, która na stałe wpisała się już w kalendarz imprez organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony zwiedzających – nie ma wątpliwości Wiesława Nowak.

Kontakt z organizatorem

Osoby, które chciałyby wziąć udział w wykładach oraz uzyskać materiały szkoleniowe proszone są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu: 627 427 359 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na kanale Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu na YouTube. Patronem honorowym Marszewskich Dni Pola jest wojewoda wielkopolski.

  • Informator Dni Pola - Marszew 2021 - pobierz

Krajowe Dni Pola

Marszewskie Dni Pola są częścią imprez organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, które towarzyszą Krajowym Dniom Pola, a które odbędą się 19-20 czerwca w Minikowie pod Bydgoszczą. Obecni tam będą także przedstawiciele WODR, którzy odpowiadają za przygotowanie stoiska na temat ogólnopolskiego projektu eDWIN, który został zainicjowany przez WODR. Zakłada on stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin.

Marszewskie Dni Pola - program

Niedziela
9:30 - 10:00 Rejestracja uczestników
10:00 - 10:15 Powitanie uczestników i wystąpienia zaproszonych gości
10:00 - 16:00 Prezentacja kolekcji odmian roślin uprawnych
10:15 - 10:30 Ogłoszenie konkursu wiedzy o innowacjach w rolnictwie dla uczestników stacjonarnych
10:30 - 13:00 Część wykładowa
13:00 - 13:30 Ogłoszenie wyników konkursów dla uczestników
13:30 - 14:00 Przerwa
14:00 - 16:00 Pokaz kolekcji odmian roślin rolniczych oraz pokazy polowe nowoczesnego sprzętu i urządzeń rolniczych
16.00 Zakończenie

Część wykładowa

Niedziela
10:30 - 11:30 Stosowanie substancji podstawowych jako uzupełnienie ochrony roślin – nowe narzędzie dla praktyki – dr hab. Jolanta Kowalska, prof. Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego
11:30 - 12:30 Konserwująca uprawa roli – nowe rozwiązania w ochronie gleby i plonu – dr hab. Tomasz Piechota, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
12:30 - 13:00 Innowacje w produkcji roślinnej, zakres ich wdrażania i znaczenie – dr Magdalena Jakubowska, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy

Ogłoszenie wyników konkursów dla uczestników

Niedziela
13:00 - 13:15 Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021” – etap regionalny dla południowej Wielkopolski
13:15 - 13:30 Konkurs wiedzy o innowacjach w rolnictwie